[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
بخش‌های اصلی
صفحه اصلی
اطلاعات نشریه
آرشیو مجله و مقالات
برای نویسندگان
برای داوران
ثبت نام و اشتراک
تماس با ما
تسهیلات پایگاه
بایگانی مقالات زیر چاپ
::
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
..
دریافت اطلاعات پایگاه
نشانی پست الکترونیک خود را برای دریافت اطلاعات و اخبار پایگاه، در کادر زیر وارد کنید.
..
:: راهنمای تدوین ::

راهنمای فرمت مقاله فصلنامه شهر پایدار

برای جلوگیری از تأخیر در داوری و انتشار بهموقع مقاله، لطفاً به این نکات توجه فرمایید

به منظور یکسان سازی مجموعه مقالات نشریه شهر پایدار و نیز برای آنکه امکان ترکیب و انتقال فایل کامپیوتری آنها فراهم شود، لازم است که همه مقالات با طرحی یکسان و کاملاً هماهنگ تهیه و تایپ شوند. این راهنما به نویسندگان مقالات فارسی کمک می‌کند تا مقاله خود را با طرح مورد قبول نشریه شهر پایدار تهیه نمایند. صورت ظاهری این راهنما و نگارش آن منطبق بر دستورالعمل تهیه مقالات است. به منظور یکسان سازی مقالات نشریه شهر پایدار و نیز برای آنکه امکان ترکیب و انتقال فایل کامپیوتری آنها فراهم شود، لازم است که همه مقالات با طرحی یکسان و کاملاً هماهنگ تهیه و تایپ شوند. این راهنما به نویسندگان مقالات فارسی کمک می‌کند تا مقاله خود را با طرح مورد قبول نشریه شهر پایدار تهیه نمایند. صورت ظاهری این راهنما و نگارش آن منطبق بر دستورالعمل تهیه مقالات است. برای تایپ مقاله به زبان فارسی، فقط از نرم افزار مایکروسافت word نسخه (MS-Word 2007-2010)  در محیط ویندوز  با امکانات فارسی استفاده کنید. اندازه کاغذ(4A) با سایز 21 *29.7  سانتی متر انتخاب شود. کلیه صفحات باید دارای رعایت حاشیه 2 سانتی‌متر از راست و چپ،  سانتی متر از بالا، پایین  و فاصله یک سانتی‌متر میان سطرها صورت گیرد.

 مقاله باید حاصل کار پژوهشی و علمی باشد و قبلاً در نشریهی دیگری ـ اعم از داخلی یا خارجی ـ و یا مجموعه مقالات سمینارها و مجامع علمی چاپ نشده و یا همزمان برای نشریه دیگری ارسال نشده باشد.

  1.  زبان رسمی نشریه فارسی است اما مقالات به زبان انگلیسی نیز قابل بررسی خواهد بود.
  2. مقاله باید دارای انشایی روان و از نظر دستور زبان و آیین نگارش خالی از اشکال باشد.
  3. حداکثر حجم مقاله شامل متن، شکل‌ها، نمودارها و جدول‌ها 17 صفحه است(چنانچه از این مقدار بیشتر گردید دفتر نشریه هیچ مسئولیتی در قبال چاپ نشدن نخواهد داشت).
  4. مقاله مروری (Review Article) از نویسندگان مجرب و صاحب مقالات پژوهشی در زمینه‎ی موردنظر، به‌شرطی پذیرفته می‌شود که در تدوین آن منابع درخور توجه و متعددی، مستند تحقیق قرار گرفته باشد.
  5. مقاله باید دارای ساختار زیر باشد:

صفحه اول: عنوان کامل مقاله به فارسی و انگلیسی؛ نام نویسنده یا نویسندگان به فارسی و انگلیسی (نام نویسنده مسئول مکاتبات با ستاره مشخص شود)؛ آخرین مدرک تحصیلی، مرتبه علمی و محل اشتغال به فارسی و انگلیسی؛ نشانی کامل نویسنده مسئول مکاتبات شامل آدرس پستی، شماره تلفن، شماره دورنگار، نشانی پیام‌نگار (پست ‌الکترونیک) به فارسی و انگلیسی؛ نام مؤسسه تأمین‌کننده مخارج مالی تحقیق یا تهیه مقاله (در صورت تمایل) و چکیده فارسی 150 کلمه و حداکثر 300 کلمه کلید‌واژگان فارسی (حداکثر 5 واژه).

-  چکیده مبسوط انگلیسی 950 الی  1000 کلمه (Extended Abstract).

    -    چکیده مبسوط انگلیسی باید دارای ساختار زیر (سرتیتر)باشد(الزامی است):

Extended Abstract : Introduction, Theoretical bases,  Methodology,  Results and Discussion,  Conclusion, Keywords.

-     صفحات بعدی: شامل مقدمه، مبانی نظری، پیشینه پژوهش، روش پژوهش، محدوده مورد مطالعه،  بحث و یافته‌ها، نتیجه‌گیری، سپاس‌گزاری، منابع.    

 تبصره 1: مشخصات نویسنده / نویسندگان به‌جز در صفحه اول، نباید در هیچ قسمت دیگری از مقاله ذکر شود.                

تبصره 2: اصطلاحات خارجی با معادل‌های دقیق و رسا در زبان فارسی و نام کامل واژه و عبارت‌های اختصاری به کار رفته در متن، به زیرنویس ارجاع شوند.

(عنوان مقاله به صورت وسط­ چین با قلم بی لوتوس pt.14 پررنگ)

----- یک سطر فاصله (بی لوتوس pt.14 پررنگ) -----

نام و نام خانوادگی نویسنده اول،درجه علمی و رشته تخصصی (یا سمت کاری) (بی لوتوس pt. 10 پررنگ، وسط چین)

آدرس پست الکترونیک نویسنده اول (Times New Roman10 pt. (

نام و نام خانوادگی نویسنده دوم،درجه علمی و رشته تخصصی (یا سمت کاری) (بی لوتوس pt. 10 پررنگ، وسط چین)

آدرس پست الکترونیک نویسنده دوم  (Times New Roman10 pt. (

(از ذکر عناوینی نظیر مهندس و یا دکتر و ... در ابتدای اسامی خودداری شود)

----- 2 سطر فاصله (بی لوتوسpt. 10 نازک)-----

چکیده (بی لوتوس     12 بولد)

در متن چکیده از ذکر مقدمات و کلیات خودداری شود و مستقیماً به مسئله­ اصلی و اهداف آن، روش کار، میزان موفقیت این مطالعه با استناد به نتایج کار به طور برجسته اشاره شود. چکیده مقاله با قلم بی لوتوس اندازه  12pt  فاصله یک سانتی‌متر میان سطرها با کناره‌های ردیف شده نوشته شود. طول چکیده در مقاله کامل کمتر از 150 کلمه و بیشتر از 300 کلمه نباشد. چکیده باید به تنهایی کامل و فقط دارای یک پاراگراف باشد. از اشاره به مراجع در چکیده خودداری شود.

----- 1 سطر فاصله (بی لوتوسpt. 10 نازک) -----

واژه‌های کلیدی: حداقل 3 و حداکثر5 واژه که با ویرگول (،) از هم جدا شده و در یک خط باشند.(قلم بی لوتوس pt. 12)

مقدمه (بی لوتوس. pt 14)

متن اصلی مقاله به صورت تک ستونی با قلم (فونت) بی لوتوس و اندازه pt. 13 تهیه شود. عنوان همه بخش‌ها با قلم بی لوتوس و اندازه pt. 13 پررنگ و عنوان زیربخش‌ها با قلم بی لوتوس و اندازه 12پررنگ تایپ شود. عنوان هر بخش یا زیربخش، با یک خط خالی فاصله از انتهای متن بخش قبلی تایپ و شماره‌گذاری شود. خط اول همه پاراگراف‌ها باید دارای تورفتگی به اندازه cm 0/5. مقدمه باید بصورت یکپارچه و شامل :  1)طرح مسأله؛ 2)اهمیت و ضرورت؛ 3) اهداف؛ 4)سوالات پژوهش باشد.

مبانی نظری 

شامل دیدگاه های و نظریات ارائه شده درباره موضوع تحقیق  به صورت تک ستونی با قلم (فونت) بی لوتوس و اندازه pt. 13 تهیه شود.

پیشینه پژوهش

 ارائه یافته های پژوهشی  پژوهشگران  در حوزه مرتبط  با انجام پژوهش با قلم (فونت) بی لوتوس و اندازه pt. 13 تهیه شود.

روش پژوهش

در برگیرنده : 1) روش تحقیق و مراحل آن، جامعه آماری، روش نمونه گیری، حجم نمونه و روش تعیین آن، ابزار گردآوری داده ها و اعتبارسنجی، معرفی متغیرها و شاخص ها، کاربرد روش ها و فنون می باشد.

محدوده و قلمرو پژوهش

 به معرفی قلمرو مکانی و زمانی محدوده مورد مطالعه اشاره می شود.

بحث و یافته ها

 ارایه نتایج دقیق یافته های مهم با رعایت اصول علمی و با استفاده از جداول و نمودارهای لازم.

نتیجه گیری و پیشنهادها

شامل آثار و اهمیت یافته های پژوهش مقایسه با یافته های پژوهش های مشابه دیگر با تأکید بر مغایرت ها و علل آن، توضیح قابلیت تعمیم پذیری و کاربرد علمی یافته ها، نتیجه­ گیری و توصیه ها و پیشنهادهای احتمالی.

 1) حداکثر طول مقاله

با توجه به محدودیت در چاپ مقالات، حداکثر طول هر مقاله کامل شامل شکل‌ها و جدول‌ها که منطبق با این دستورالعمل تهیه می‌شود، 17صفحه4 A است.

2) واژه‌های خارجی در متن فارسی

برای واژه‌ها و نام‌های خارجی، حتی‌الامکان از معادل‌های فارسی مصطلح و مصوب استفاده نمائید. در مورد نام‌های خارجی غامض یا معادل‌های غیرمصطلح فارسی، فقط در اولین ارجاع و بلافاصله پس از ذکر این گونه واژه‌ها، معادل لاتین آن بصورت پاورقی و با قلم Times New Roman  قید نمائید.

1-2- پاورقی‌ها

در صورت نیاز به درج پاورقی، همه‌موارد فارسی و به صورت راست‌چین با قلم بی لوتوس و اندازه pt. 10 و پاورقی‌های لاتین به صورت چپ‌چین با قلم Times New Roman اندازه pt. 10 نوشته شوند.

2-2- معرفی علائم و متغیرها در متن

از آنجا که نیازی به درج فهرست علائم و متغیرها در ابتدای مقاله نیست، بنابراین هر نوع متغیر یا علامت به کار رفته در متن مقاله، باید در اولین ارجاع به آن معرفی شود.

3- جدول‌ها

هر جدول باید دارای شماره و عنوان (توضیح) باشد، که به صورت وسط‌چین در بالای جدول با قلم بی لوتوس پررنگ و اندازه pt. 10 تایپ و به ترتیب از 1 شماره‌گذاری می‌شود. بهتر است جدول‌ها در داخل متن و پس از جایی که به آنها ارجاع می‌شود، درج گردند. کلیه متون در داخل جدول اگر فارسی باشند به صورت راست‌چین (بی لوتوس pt. 10نازک) و اگر لاتین باشند به صورت چپ‌چین(Times New Roman 10pt) باید تایپ شوند. همه اعداد در جدول‌ها باید به صورت فارسی و وسط چین تایپ شوند. ذکر واحد کمیت‌ها در جدول الزامی است. هر جدول با یک سطر خالی فاصله از متن ماقبل و مابعد آن قرار گیرد. و نیز اگر جدول‌ها دارای مرجع می‌باشند بایستی شماره مرجع در داخل کروشه در انتهای عنوان جدول ذکر شود. یک نمونه جدول مطابق دستورالعمل در زیر آمده است: (توجه شود که خود جدول نیز باید در موقعیت وسط‌چین نسبت به طرفین کاغذ قرار گیرد.)

جدول1- آمار توصیفی میزان رضایتمندی

درصد تجمعی

درصد

فراوانی

0

0

0

خیلی زیاد

5/1

5/1

3

زیاد

5/11

10

20

متوسط

5/51

40

80

کم

100

5/48

97

خیلی کم

100

200

جمع

4- شکل‌ها و نمودارها

هر نقشه و نمودار(هر دو با عنوان شکل) باید دارای شماره و عنوان (توضیح) باشد که به صورت وسط‌چین در زیر آن با قلم بی لوتوس پررنگ و اندازه pt. 10 تایپ و به ترتیب از 1 شماره‌گذاری می‌شود. نمودارها و شکل‌ها می‌توانند به صورت رنگی و یا سیاه و سفید باشند ولی به گونه‌ای که در صورت چاپ سیاه و سفید رنگ‌ها و جزییات آنها قابل تشخیص باشد. شکل‌ها در داخل متن و در جایی که به آنها ارجاع می‌شود، درج گردند. ذکر واحد کمیت‌ها در شکل‌ها الزامی است. در متن مقاله باید به همه شکل‌ها ارجاع شود. در تهیه شکل‌ها توجه کنید که اندازه اعداد، واژه‌ها، کمیت‌ها و راهنمای منحنی‌ها (legend) به قدر کافی بزرگ باشد تا پس از درج در مقاله، کاملاً واضح و خوانا باشند. قبل و بعد از هر شکل،یک سطر فاصله ایجاد کنید. (توجه شود که خود شکل‌ها و نمودارها نیز، همانند جدول‌ها باید در موقعیت وسط‌چین نسبت به طرفین کاغذ قرار گیرند. یک نمونه شکل و نمودار مطابق دستورالعمل در زیر آمده است                                                                                     

AWT IMAGE

  شکل1– محدوده مورد مطالعه

5- مراجع

شیوه ارجاع در مقاله باید به سبک ­APA ویا شیکاگو باشد و منبع مورد استناد در داخل متن با ذکر نام خانوادگی نویسنده ، سال انتشار و شماره صفحه داخل پرانتز آورده شود. مانند:

برای یک نفر : (نظریان،22:1387) -  (46 :Ruuskanen,2009)

برای دو نفر : ( نظریان و رحیمی،1392: 125) – (64: 2010,Narayan & Cassidy)

برای سه نفر و بیشتر از : (نظریان و همکاران،1393: 85) -  (109 :2013 Sheehan et al,)

مراجع فارسی را با قلم بی لوتوس نازک pt. 12 و مراجع انگلیسی را با قلم تایمز نیو رمانTimes New Roman  pt. 11 نازک تایپ نمایید

همچنین شیوه نگارش مشخصات منابع و مراجع در انتهای مقاله بر اساس حروف الفبا بایستی به صورت نمونه‌های زیر باشد:

کتاب: نام خانوادگی،نام نویسنده (نویسند­گان)یا مترجم ، (سال انتشار)، عنوان کتاب ، تعداد چاپ، محل انتشار،ناشر مربوطه.

1- مشکینی، ابوالفضل و حبیبی، کیومرث (1394) اصول سنتی ساخت و ساز در اسلام، چاپ دوم، تهران : انتشارات مرکز تحقیقات راه و مسکن و شهرسازی .

2- حبیبی، کیومرث؛ پور احمد، احمد؛ مشکینی، ابوالفضل (1394) بهسازی و نوسازی بافت های فرسوده شهری، چاپ چهارم، سنندج: انتشارات دانشگاه کردستان.

3-بیکر، ترز ال. (1392) نحوه انجام تحقیقات اجتماعی، ترجمه هوشنگ نایبی، چاپ هفتم، تهران : نشر نی.

مجله: نام خانوادگی،نام نویسنده (نویسند­گان) ، (سال انتشار)،عنوان مقاله ، نام مجله، فصل انتشار، سال(دوره) انتشار، شماره مجله، صفحات مقاله.

1- نظریان، اصغر (1388)  مهاجرت های قومی و تغییر ساختار اجتماعی شهرهای ایران، فصلنامه آمایش محیط، پاییز1388، دوره 2 ، شماره 6، صص. 32-1.

2-مشکینی، ابوالفضل و مؤذن، سهراب (1394) تحلیل حکمروایی مطلوب شهری در پایداری شهرها مطالعه موردی : شهر عجب شیر،  فصلنامه آمایش محیط، تابستان 1394، سال 8، شماره 29، صص. 131-99.

3-مشکینی، ابوالفضل؛ برهانی، کاظم؛ شعبان زاده نمینی، رضا (1392) تحلیل فضایی سنجش پایداری اجتماعی شهری(مورد مطالعه : مناطق22 گانه شهر تهران)، فصلنامه جغرافیا، زمستان1392، سال 11، شماره 39، صص. 211-186.

1-Safari Aliakbari, Masoud.(2013) Relationship between Security and Development of Rural Tourism (Case Study: Kermanshah Province Border Area Avramanat), Journal of Basic and Applied Scientific Research, Vol 3, No 1, pp.865-871.

2-Ahmad Shah, Shamim. & AhmadWani, Muzafar.(2014 )  Impact of Conflict on Tourist Flow and Spatial Distribution of Tourists in Kashmir Valley, World Applied Sciences Journal, Vol 31 , No 6, pp. 1160-1167

پایان نامه : نام خانوادگی ، نام نویسنده (نویسند­گان)، (سال انتشار )،عنوان اثر،مقطع و رشته تحصیلی

1-مولودی، جمشید (1388) سنجش کیفیت محیط شهری در شهرهای جدید مطالعه موردی : شهر جدید هشتگرد، پایان نامه کارشناسی ارشد جغرافیا و برنامه ریزی شهری، به راهنمایی مجتبی رفیعیان، دانشکده علوم انسانی، دانشگاه تربیت مدرس تهران.

همایش و سمینارها : نام خانوادگی ، نام نویسنده (نویسند­گان)، (سال انتشار )،عنوان اثر،دوره و عنوان همایش، محل همایش، صفحات مقاله

1- سلیقه، محمد؛ اصغری، آزاد؛ ویسیان، محمد(1389) بررسی چالش های زیست محیطی در راستای توسعه پایدار شهری مطالعه موردی: شهر دهگلان، اولین همایش توسعه شهری پایدار،  2 آذر ماه 1389، دانشگاه تهران،  صص. 14-1.

 مقالات برگرفته از پایان‌نامه و رساله دانشجویان با نام استاد راهنما، مشاوران و دانشجو به‌صورت توأم و با مسئولیت استاد راهنما منتشر می‌شود.

  1. مسئولیت صحت و سقم مقاله به‌لحاظ علمی و حقوقی بر عهده نویسنده یا نویسندگان است.
  2. نشریه «شهر پایدار» حق رد یا قبول و نیز ویراستاری مقالات را برای خود محفوظ می‌دارد.
  3. مقالات رد یا انصراف داده شده پس از سه ماه از مجموعه آرشیو مجله خارج خواهد شد و مجله هیچ‌گونه مسئولیتی در این زمینه نخواهد داشت.
  4. ارسال مقالات صرفاً از طریق پایگاه اینترنتی: http://www.jscity.ir/  انجام می‌پذیرد.
  5. نشانی پست الکترونیکی نشریه : E-mail : journalscity@yahoo.com

دفعات مشاهده: 13672 بار   |   دفعات چاپ: 496 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 12 بار   |   0 نظر

CAPTCHA code
   
سایر مطالب این بخش سایر مطالب این بخش نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ ارسال به دوستان ارسال به دوستان
نشریه شهر پایدار Journal of Sustainable City
Persian site map - English site map - Created in 0.06 seconds with 44 queries by YEKTAWEB 3858