[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: دوره 5، شماره 1 - ( بهار 1397 ) ::
جلد 5 شماره 1 صفحات 0-0 برگشت به فهرست نسخه ها
تحلیل پایداری محله های شهری با تاکید بر شورای اجتماعی محلات (مطالعه موردی ناحیه دو منطقه یازده شهر مشهد)
دکتر صادق برزگر* 1، خانم طیبه رضایی نوری2
1- دانشگاه پیام نور. ، s_barzegar1386@yahoo.com
2- دانشگاه آزاد
چکیده:   (263 مشاهده)
امروزه شورای محلات نقش مهمی در توسعه شهرها ایفا می کنند و تشکیل شورا یکی از اقدامات اساسی در جهت نظم بخشیدن به مشارکت مردم در جریان توسعه شهرهاست. از این رو در پژوهش حاضر سعی شده است که تحلیل پایداری محله های شهری با تاکید بر شورای اجتماعی محلات در ناحیه دو منطقه یازده شهر مشهد بررسی شود. این تحقیق از نوع توصیفی – تحلیلی بوده و داده های مورد بررسی از طریق پرسشنامه محقق ساخته جمع آوری شده است. جامعه آماری شامل ساکنین محل بوده و حجم نمونه با استفاده از فرمول کوکران 250 نفر تعیین شده است. برای انتخاب نمونه ها از نمونه گیری تصادفی سیستماتیک استفاده شده است. در تحلیل داده ها جهت بررسی نرمال بودن توزیع میانگین نمرات از آزمون کلموگروف اسمیرنوف، برای ارزیابی عملکرد از آزمون پارامتریک T و برای سنجش وابستگی از آزمون اسپیرمن استفاده شده است. نتایج تحقیق حاکی از آن است که بین عملکرد شورای اجتماعی محلات و پایداری اجتماعی با ضریب هبستگی 0.403 و سطح معنی داری 0.000 با توجه به مثبت بودن ضریب همبستگی رابطه مستقیم، بین عملکرد شورای اجتماعی محلات و پایداری اقتصادی با ضریب همبستگی 0.032 و در سطح معنی داری 0.615 عدم همبستگی، بین عملکرد شورای اجتماعی محلات با  پایداری بوم شناختی با ضریب همبستگی 0.067- و سطح معنی داری 0.291 نیز عدم همبستگی و در رابطه با عملکرد شورای اجتماعی محلات و پایداری فرهنگی محله با ضریب همبستگی 0.216 و  سطح معنی داری 0.001 و با توجه به مثبت بودن عدد ضریب همبستگی رابطه مستقیم وجود دارد. در مجموع، نتایج حاصل از تحلیل یافته های پژوهش، نشان از موفقیت نسبی شورای اجتماعی محلات در پایداری محلات محدوده مورد مطالعه دارد.
 
واژه‌های کلیدی: مشارکت محله ای، شورای اجتماعی محلات، پایداری محله ای، شهر مشهد
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: ۱۳۹۶/۶/۱ | پذیرش: ۱۳۹۶/۱۲/۱۰ | انتشار: ۱۳۹۷/۲/۱۵
ارسال پیام به نویسنده مسئول


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

barzegar S, rezayi T. Sustainability analysis of urban neighborhoods with emphasis on community councils (Case Study of District of Two Regions of 11th City of Mashhad). شهر پایدار. 2018; 5 (1)
URL: http://jscity.ir/article-1-272-fa.html

برزگر صادق، رضایی نوری طیبه. تحلیل پایداری محله های شهری با تاکید بر شورای اجتماعی محلات (مطالعه موردی ناحیه دو منطقه یازده شهر مشهد). فصلنامه شهر پایدار. 1397; 5 (1)

URL: http://jscity.ir/article-1-272-fa.html



دوره 5، شماره 1 - ( بهار 1397 ) برگشت به فهرست نسخه ها
نشریه شهر پایدار Journal of Sustainable City
Persian site map - English site map - Created in 0.05 seconds with 32 queries by YEKTAWEB 3855