[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: دوره 3، شماره 1 - ( بهار 1395 ) ::
جلد 3 شماره 1 صفحات 0-0 برگشت به فهرست نسخه ها
ارزیابی ریسک‌های سرمایه گذاری در پروژه‌های مشارکتی شهرداری مشهد از دیدگاه سرمایه‌گذاران بخش خصوصی
دکتر محمد رحیم رهنما1، آقا محسن حجازی جوشقانی* 2
1- عضو هیات علمی گروه جغرافیا دانشگاه فردوسی مشهد
2- دانشگاه فردوسی مشهد ، Mohsen_hj2006@yahoo.com
چکیده:   (274 مشاهده)
از مهمترین شیوه های تامین مالی شهرداریها برای توسعه زیرساختها مشارکت بخش خصوصی است. بخش خصوصی نیز به ارزیابی سود و زیان مشارکت در پروژه های شهری می پردازد بنابراین ارزیابی انان از ریسک و فرصت های سرمایه گذاری ملاکی تعیین کننده خواهد بود. در این مقاله پس از تعریف ریسک و انواع آن و ضرورت کاربرد آن در مدیریت پروژه، مدل مدیریت ریسک پروژه‌های توسعه بزرگ‌مقیاس در کشورهای درحال‌توسعه به‌عنوان مبنای شناسایی ریسک‌های پروژه‌های مشارکتی شهرداری مشهد مورداستفاده قرار گرفت. سپس شاخص‌های هر ریسک، استخراج گردید و در مرحله بعد از طریق پرسشنامه از سرمایه‌گذاران پروژه‌های مشارکتی شهرداری مشهد که 23 شخص حقیقی و حقوقی بوده‌اند درخواست شد تا میزان برخورد با هر شاخص در پروژه‌شان را مشخص نمایند. سپس، میانگین وزنی هر کدام از ریسک‌ها محاسبه گردید که با توجه به انها در گروه ریسک‌های محیط خارجی پروژه، ریسک‌های اقتصادی، در محیط بین سازمانی پروژه، ریسک‌های مربوط به گروه مصوبات (ضعف مصوبات) و در محیط خارجی پروژه نیز ریسک‌های مربوط به مسائل مدیریتی، به‌عنوان مهم‌ترین ریسک‌های پروژه‌های مشارکتی شهرداری مشهد شناسایی شدند؛ همچنین از 12 ریسک مورد بررسی در این پژوهش، 2 گروه ریسک‌های قانونی و اجتماعی برای پروژه‌های مشارکتی شهرداری مشهد، در شاخص‌های مورد بررسی این پژوهش، نمی‌توانند به‌عنوان ریسک‌ شناخته شوند. ریسک‌های مربوط به مسائل اقتصادی و مصوبات، حد بالایی از ریسک را برای سرمایه‌گذاران ایجاد می‌کنند. ریسک‌های مسائل مدیریتی، مسائل بازار و مالی، ماهیت چند رشته‌ای پروژه و ریسک‌های سیاسی در حد متوسط و ریسک‌های تکنولوژیکی، تکنیکی، اجرایی و وابستگی به حمایت‌های دولتی نیز ریسک کمی برای سرمایه‌گذارای ایجاد می‌کنند.
واژه‌های کلیدی: مدیریت ریسک، پروژه‌های مشارکتی، سرمایه گذاران بخش خصوصی، شهرداری مشهد
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: ۱۳۹۴/۴/۸ | پذیرش: ۱۳۹۵/۲/۲۰ | انتشار: ۱۳۹۵/۳/۵
ارسال پیام به نویسنده مسئول


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

rahnam M R, hejazi joshaghani M. Assess the risks of investing in PPP projects of Mashhad Municipality In the view of private sector investors. شهر پایدار. 2016; 3 (1)
URL: http://jscity.ir/article-1-110-fa.html

رهنما محمد رحیم، حجازی جوشقانی محسن. ارزیابی ریسک‌های سرمایه گذاری در پروژه‌های مشارکتی شهرداری مشهد از دیدگاه سرمایه‌گذاران بخش خصوصی. فصلنامه شهر پایدار. 1395; 3 (1)

URL: http://jscity.ir/article-1-110-fa.htmlدوره 3، شماره 1 - ( بهار 1395 ) برگشت به فهرست نسخه ها
نشریه شهر پایدار Journal of Sustainable City
Persian site map - English site map - Created in 0.06 seconds with 32 queries by YEKTAWEB 3855